PODNIKÁNÍ NA VEDLEJŠÁK A SLEVA NA MANŽELKU

SLEVA NA MANŽELKU

Pokud máte vydělávajícího manžela a jste třeba na rodičovské, jako momentálně já, určitě by vás mohlo zajímat, že díky vašemu nízkému příjmu může manžel při podání daňového přiznání uplatnit slevu na manželku. Částka, kterou si může manžel odpočítat z daní je 24 840 Kč. 

Taková finanční injekce se hodí určitě v každé rodině. 

 

NĚCO ZE ŽIVOTA

K rodičovské podnikám na vedlejšák, ale momentálně nejsou mé příjmy nijak velké, protože většinu volného času mi zabere péče o dítě. Z toho důvodu jsme se s manželem dohodli, že si budu hlídat limit, který nesmím svými příjmy za rok překročit. 

Tato částka je 68 000 Kč. Říkala jsem si, že abych tuto částku nepřekročila, vytvořím si speciální tabulku s ročním přehledem.

Tabulka fungovala skvěle, s každou zapsanou částkou jsem viděla, jak si vedu a věděla jsem přesně, kdy musím s nabíráním zakázek na malované hrníčky přestat. 

Když se blížilo zdaňovací období, začali jsme s manželem spřádat plány, co si za přeplatek pořídíme. Potřebovali jsme nějaký nábytek, a tak byla volba celkem jasná.  

JENŽE...

Součástí manželova daňového přiznání muselo být mé čestné prohlášení, že můj roční příjem nepřesáhl 68 000 Kč. Když jsem toto čestné prohlášení psala, napadlo mě raději ještě mrknout na internet, co se vlastně tím příjmem myslí. Musela jsem chvíli pátrat, ale nakonec jsem zjistila, že částkou 68 000 Kč se myslí hrubý příjem.

A co myslíte? Já si celý rok myslela, že se má jednat o čistý příjem. Samozřejmě jsem tuto částku přešvihla, ale bohužel ne o tolik, abych mohla říct, že se nám to nakonec vyplatilo. 

Manžel je naštěstí kliďas, ale asi jsem ráda, že mu nevidím do hlavy. 

Nevím, kde jsem udělala chybu. Možná existuje opravdu spojitost mezi kojením a schopností myslet.  Tyto informace jsem totiž hledala už na začátku roku, ale nějak mi uniklo to nejzásadnější, a to že se jedná o hrubý příjem.

Poté, co jsem si vydělila 68 000 Kč 12 ti měsíci, nesměl by můj hrubý měsíční přivýdělek přesáhnout 5600 Kč. Kdybych tuto informaci věděla už na začátku roku, asi bychom o tuto slevu ani neměli v plánu žádat a ušetřili bychom si zklamání a spoustu vtípků na moji osobu 🙂

tak jak to tedy je?

Řekla jsem si tedy, že nebudu plakat nad rozlitým mlékem a využiji tuto neveselou historku k aspoň částečnému osvětlení této problematiky  

Pokud jste ženou, která si přivydělává prodejem svých výrobků a váš manžel by rád ve svém daňovém přiznání uplatnil slevu na manželku, nezapomeňte do svých příjmů počítat následující:

a) Hrubý příjem ze svého podnikání nebo od zaměstnavatele
b) Peněžitá pomoc v mateřství
c) Důchody (invalidní, starobní)
d) Nemocenská
e) Příjmy z podnájmu

Pokud pobíráte některý z těchto příspěvků, do příjmů je nezapočítávejte.
a) Rodičovský příspěvek
b) Dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna
c) Státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem
d) Státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření
e) Stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání
f) příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách

Je jich trošku více, ale já se zaměřila hlavně na příjmy, které můžete mít, když máte vyřízenou vedlejší podnikatelskou činnost.
Každopádně pokud si chcete toto téma více prostudovat, navštivte třeba tuto webovou stránku