SVOBODNÉ PODNIKÁNÍ NEBO VOLNÁ ŽIVNOST?

DEJTE MI ŠTĚTEC, NAMALUJI VÁM PEJSKA

V předchozím článku Jak si finančně přilepšit a nekrást jsem se zmínila, že jsem se rozhodla přivydělávat si malováním. Abych byla konkrétní, jednalo se o malování psů. Inspirací mi nebyl nikdo jiný, než náš kokr Willibald. Díky němu jsem se začala pohybovat v pejskařském světě a viděla jsem, že se lidem věci s pejsky líbí.

Protože jsem četla knížku Jak stvořit pecku na trhu od Jonaha Bergera, chtěla jsem vymyslet něco originálního a proto jsem nechtěla malovat na plátno. Tak dlouho jsem vymýšlela, na co neobvyklého bych mohla malovat, až jsem v jednom obchoďáku narazila na barevné rohožky. Tento nápad se mi moc zalíbil a hned jsem si koupila jednu čistou rohožku a zkusila na ni namalovat našeho kokra. A protože se mi rohožka líbila, koupila jsem i druhou rohožku, na kterou jsem namalovala maminku Williho a poslala ji chovatelce. Byla nadšená.

V tu chvíli jsem se rozhodla, že si začnu ke svému zaměstnání přivydělávat malováním rohožek.

JAKÉ JSEM MĚLA MOŽNOSTI?

Protože jsem pracovala a ze zaměstnání odcházet nechtěla, jako první  mě napadlo vyřídit si vedlejší podnikatelskou činnost.
Našla jsem však ještě jednu možnost, kterou umělci mají. Spisovatelé, malíři apod. spadají svoji tvorbou do tzv. svobodného podnikání. Znamenalo by to, že bych nemusela vyřizovat živnost, ale rovnou bych se zaregistrovala na finančním úřadu a poté bych svůj záměr podnikat při zaměstnání nahlásila také správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Povinnosti jsou tudíž stejné, pořád bych musela podávat daňové přiznání a platit nějaké to pojištění. Pouze bych ušetřila tisícovku.

Proč jsem se tedy nakonec rozhodla pro vyřízení živnosti a neušetřila tisíc korun?

Protože svobodné podnikání v případě malování, by se mělo týkat autorské tvorby (tak mi to bylo vysvětleno na živnostenském úřadě). A to jsem v tu dobu neplánovala. Chtěla jsem malovat podle fotek zaslaných zákazníkem. Nikoliv podle fantazie. Do této kategorie jsem začala spadat až ve chvíli, kdy jsem začala malovat hrníčky s vlastními návrhy psích karikatur. Ale už jsem to samozřejmě neměnila.

tak jak to tedy je?

Ono se dá říct, že záleží na úhlu pohledu. Každý výtvor je svým způsobem originál a je asi těžké určit jestli se jedná o umělecké dílo nebo ne. Nicméně bych se asi držela toho, co mi napsali ze živnostenského úřadu. Přijde mi to celkem logické a tak si to tedy na závěr shrneme.

Pokud vytváříte svá originální díla (podle fantazie) na živnostenský úřad se hlásit nemusíte. Stačí svůj záměr podnikat oznámit (pomocí formulářů) finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Pokud však malujete třeba jako já podle fotografií, nebo tvoříte výrobky inspirované někým jiným, už se o autorské dílo nejedná. V tom případě se musíte zaregistrovat na živnostenský úřad, kde se můžete současně zaregistrovat i na zbylé tři úřady.

 

Jak na to se dozvíte v návodu, který pro vás právě dokončuji. Pokud nechcete, aby vám tento návod unikl, můžete sledovat FB stránku Podnikavé tvoření, kde se o něm určitě zmíním, až bude dostupný.

No a pokud si stále nejste jisté, obraťte se na živnostenský úřad. Tam vám určitě rádi poradí.