Nezařazené

LOSOVÁNÍ SOUTĚŽE

V únoru jsem uspořádala pro fanoušky mých hrníčků, na které se můžete podívat zde: https://eliskart.cz/galerie/, soutěž. K vylosování výherců jsem využila losovací kolo. Dnes mi přišel dotaz, jak na to. Říkala jsem si tedy, že než psát návod jedné osobě, bude užitečnější, když se o to podělím i s Vámi.

PROČ LOSOVÁNÍ ZAUTOMATIZOVAT?

Dříve jsem pro losování používala papírky, ale se zvyšujícím se množstvím soutěžících, to začalo být čím dál více časově náročné. Přemýšlela jsem, jak to udělat, aby mi uspořádání soutěže nezabralo tolik času, a přesto bylo pro soutěžící zajímavé.

JAK?

Můj manžel se v té době učil programovat, a tak mě napadlo, že zaúkoluji jeho, aby mi vytvořil jednoduchý program, který náhodně vybere jméno ze jmen, které bych do programu ručně zadala. Podíval se na mě trošku s údivem, co po něm chci a proč to řešit tak složitě, když jsou různé losovací programy dostupné na internetu zdarma.

KDE?

Takže jsem zasedla k počítači a hned se pustila do hledání. Mezi prvními na mě vyskočilo losovací kolo, podobné kolu štěstí. Najdete ho na webu www.wheelofnames.com.

WHEEL OF NAMES – KOLO JMEN

Z tohoto kola štěstí jsem úplně nadšená. Můžete si kolo přizpůsobit barevně, a dokonce si můžete vybrat jazyk, takže i ti, kteří neovládají angličtinu zvládnou své kolo štěstí vytvořit.

Co je úplně super, je to, že jména nemusíte vypisovat ručně, ale můžete je vložit například z tabulky Excelu. Navíc všichni, kdo se do soutěže zapojili uvidí, že byli do soutěže skutečně zapojeni. U papírkového losování to úplně dobře nejde.

JAK DOSTAT LOSOVÁNÍ NA STRÁNKY?

Abych mohla video z losování vložit na stránky facebooku, musela jsem losování nahrát. V tomto případě mi pomohl program Bandicam, jehož neplacenou, zkušební verzi si můžete stáhnout na www.bandicam.com Tento prográmek umí snímat vše, co se děje na obrazovce monitoru. Velkou výhodou je, že si můžete nastavit pouze určitou část obrazovky, kterou chcete snímat. Takže jakmile se mi podařilo losování nasnímat, uložila jsem ho a poté vložila na stránky facebooku.

NÁVOD:

  1. Napiš si jména soutěžících pod sebe. Například v Excelu nebo Wordu. Pokud těmito programy nedisponuješ, poslouží i obyčejný poznámkový blok, který je součástí všech windowsů.
  2. Navštiv stránku www.wheeofnames.com . Úplně vpravo nahoře si můžeš vybrat jazyk programu. Najdeš tam i češtinu.
  3. Zkopíruj jména soutěžících z tabulky, kterou sis vytvořil(a) a vlož ji do bílé ohraničené tabulky na stránce. Tu najdeš vpravo pod lištou, kde sis vybíral(a) jazyk. TIP: Jména můžeš zkopírovat najednou. Klikni levým tlačítkem myši na první jméno. Tlačítko nepouštěj a potáhni myškou dolů až k poslednímu jménu. Poté můžeš tlačítko pustit. Uvidíš, že se ti označila všechna jména. Teď klikni krátce pravým tlačítkem myši na označenou oblast. Objeví se Ti nabídka, ze které si vybereš možnost Kopírovat.
  4. Teď přichází ta těžší část, a to je pořízení záznamu losování. Já využila program Bandicam, proto budu psát o něm. Existuje ale hromada podobných programů. Navštivte webovou stránku www.bandicam.com .
  • Vpravo nahoře vyber možnost Stáhnout. Instalační soubor se stáhne do počítače. Nyní je potřeba program nainstalovat.
  • Kliknutím na stažený soubor vyskočí tabulka, která se ptá, zda povolit změny. Klikni na ANO. Nyní vyskočí nabídka s výběrem jazyka, zde zvol češtinu. V dalším kroku klikni na tlačítko DALŠÍ, a poté odsouhlas podmínky. Dále si můžeš zvolit, zda má program vytvořit ikonu na ploše. Klidně můžeš nechat možnosti zaškrtnuté a pokračovat tlačítkem DALŠÍ. Nyní vyber složku, do které se má program nainstalovat. Pokud počítačům úplně nerozumíš, doporučuji nechat složku, kterou navrhuje program. Poté opět klikni na tlačítko DALŠÍ a už uvidíš, jak se program instaluje. Po krátké chvíli je hotovo a Ty můžete kliknout na tlačítko DOKONČIT. Pokud necháš zaškrtnuté políčko, SPUSTIT PROGRAM BANDICAM, okamžitě se spustí.

V programu se přepněte na záznam videa

Klikni na tuto ikonu, kterou najdeš vlevo nahoře, objeví se okno, které ohraničí určitou část obrazovky.
Snímek obrazovky bude velký, jako červeně ohraničená oblast. Potažením můžeš měnit velikost
Zároveň si překlikni na okno s kolem štěstí a se jmény. Snímanou část obrazovky si přizpůsob jak se Ti zlíbí. Já se rozhodla, že budu snímat pouze kolo se jmény.
Než začneš losovat, klikni vpravo nahoře na REC, tím spustíš nahrávání. Potom hned klikni doprostřed kola, čímž spustíš samotné losování.
Po vylosování výherce nezapomeň nahrávání videa ukončit.
Nyní si otevři program Badicam, který máš nejspíš minimalizovaný na liště a klikni na ikonku složky. V té nalezneš výsledné video.
V adresním řádku uvidíš tzv. cestu, jak se k videu proklikat při nahrávání na sociální sít.

Doufám, že je návod srozumitelný a že se líbil. V případě nejasností mě můžete kontaktovat, nejlépe přes email: eliskart16@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *